Engelsiz filmler festivali start alıyor

113

İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de gerçekleşecek olan Engelsiz Filmler Festivali, 7. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor

Bu yılki festival kapsamında Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerinden olan 48 filmi, işitme ve görme engelli sinemaya gönül vermiş insanların erişimine uygun olarak erişilebilir mekanlarda sunacak Festival kapsamında sadece film gösterimleri olmayacak, Film gösteriminin haricinde tüm yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştirecek.

Engelsiz Filmler Festivali  bu yıl İstanbul’da Festival 7-9 Ekim tarihleri arasında  Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), Eskişehir’de 11-13Ekim tarihleri arasında Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, Ankara’da 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlayacak.

Bu Seneki Festivalin Program Başlıkları

Engelsiz Filmler Festivali kapsamında engelsiz yarışma, çocuklar için, dünyadan ve uzun lafın kısası adlı başlıklar altında filmler yayınlanacak Her yıl yenilikler katılan festival programına bu yılda Kim Demiş?, Bizsiz Asla, Bizim İçin ve Rehber Köpekler adı altında 4 yeni başlık daha oluşturuldu.

Bu yıl 7. kez gerçekleşecek olan Engelsiz Filmler Festival’in etkinlik programında ise; festivalde gösterime girecek olan bazı filmlerin tüm oyuncu ve yapım kadrosu ile söyleyişiler, 9-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik Canlandırma Atölyesi, Otizmli çocuklar içinde Otizm Dostu Gösterimler yapılırken festivale destek veren ve katılan bir çok sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile çeşitli paneller düzenlenecek. Festivaldeki tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile erişilebilir mekanlarda gösteriliyor.

Festivalde her şey ücretsiz Engelsiz Filmler Festivali  bu yılda her sene olduğu gibi bu sene tüm sinema filmleri gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.