Hayatını öğrencileri tiyatroyu anlatmaya adadı

159

Adnan Turalı 40 yıllık tiyatro oyunculuğu birikimini il il dolaşarak yeni nesillere aktarmak için yollara düştü. Aynı zamanda Bursa Devlet Tiyatrosunda görevine devam eden 54 yaşındaki Adnan Turalı ortaokul döneminde babasının Adana’dan Bursa’ya tayini sonrasında burada okuduğu okulun tiyatro kulübüne girmesi sonrası tiyatronun kendisi için bir yaşam ilkesi olduğunu, ardından girdiği sınavı kazanarak Bursa Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladığını belirtti.

Uzun yıllar büyük tiyatro sanatçılarından eğitim aldığını ve bu eğitimi sonrasında meslek hayatında 40 yılı doldurduğunu, bu süreçte bir çok oyunda rol aldığını söyleyen Tunalı kendisine karşılıksız olarak eğitim veren hocalarına bir nevi vefasını göstermek adına son 10 yıl boyunca Türkiye’nin bir çok şehrine gittiğini ve buradaki yeni kuşaklara tiyatro sevgisini aşılamaya çalıştığını söyledi.

Sanat hayatı boyunca ayrıca turnelerle 50 ili dolaşıp burada sahnelenen oyunlarda sahne aldığını, yaz aylarında kendi tatillerinde tatil yapmak yerine şu ana kadar 30 ilde yüzlerce öğrenciye eğitim verdiğini belirten Tunalı, şu an Bitlis’te 25 öğrenciye tiyatroyu anlatmak için şehre geldi.

Burada öğrencilere tiyatro aşkı hakkında bilgiler verirken sahne hayatına Nazım Kurşunlu’nun “Merdiven” oyunuyla ilk sahneye adım attığını ifade eden Tunalı “Sınavları kazandıktan sonra iki yıl eğitim aldıktan sonra Devlet Tiyatrosunda görev almaya başladım. Tiyatro ile tanıştığımda henüz 14 yaşındaydım. Baba gibi gördüğüm hocalarımdan çok büyük destekler gördüm. Boş zamanlarımda onardan bir şey öğrenirim hevesi ile kahveye gider onlarla saatlerce sanat ve tiyatro üzerine konuşurdum. Orada onlardan aldığım şeylerden kendime dersler edindim. Bugün bana o eğitimi veren hocalarımın bir çoğu hayatını kaybettiler. Bende o hocalarıma vefa borcumu ödemek adına son 10 yıldır hiç bir karşılık beklemeden yeni nesile tiyatro sevgisini aşılamak için Anadolu’nun bir çok şehrine gittim. Bitlis’te şu an bulunmamın da tek sebebi budur.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.