Mabel Matiz kimdir?

112

Maya ve Ali Karaca çiftinin çocuğu olan Mabel Matiz olarak bilinen Fatih Karaca, 31 Ağustos 1985 yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Mabel Matiz gençlik yıllarına kadar Erdemli’de yaşadıktan sonra İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini kazanarak 2002 yılında İstanbul’a gelmiş ve 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mabel Matiz 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmiştir ve eğitimini tamamlamadan bırakmıştır. Lise yıllarında müzikle tanışan Matiz lise ve üniversite yıllarında kısa süreli olarak şan ve gitar dersleri almış ilk profesyonel anlamda müzik çalışmalarını birkaç cover grubu ile denedikten sonra kendi şarkılarını yazmaya ve daha sonra bunları evinde kaydederek sosyal medya üzerinden paylaşamaya başladı.

Kendisine ait web sitesinden 2008 yılında o güne kadar yaptığı gitar vokal ağırlıklı kaydettiği şarkılarını ve cover demolarını kişisel web sitesi üzerinden anonim olarak yayınlamıştır.

İlk albümünü 11 Mayıs 2011’de çıkaran Mabel Matiz bu albümü için yaklaşık bir yıl çalışmıştır. Bir yıl sonra bu kez “Yaşım Çocuk” adlı albümü çıkaran Mabel Matiz ilk video klibini bu albümde olan “Zor Değil” adlı şarkı için çekerken klibin yönetmenliğini Gürcan Keltek yapmıştır. Yaptığı albüm kısa sürede D&R albüm satış listesinde ilk 10’a girerek büyük bir başarı yakalarken bu albümde bulunan klip şarkıları “Zor Değil” ve “Aşk Yok Olmaktır”, tv ve radyolarda uzun süre listebaşı kalmış ve 2013 yılının en çok çalınan, dinlenen ve ses getiren hitlerinden olmuşlardır. Sanatçının Aysel Gürel için hazırlanan saygı albümü “Aysel’in” için kaydettiği “Sultan Süleyman” isimli şarkısı ise 2013 yılının yaz aylarının sürpriz bir hit parçası olmuştur.

Mabel Matiz müzik hayatında büyük başarılara imza atarken . 2014 yılı içinde okuyucu oylarıyla belirlenen Hürriyet – Altın Kelebek “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” , GQ Türkiye dergisi tarafından da “Yılın Müzik Adamı” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca “Yaşım Çocuk” albümü Milliyet Sanat dergisi okurlarınca “Yılın Albümü” seçilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.