Selda Alkor Kimdir?

163

Selda Alkor Çerkez bir baba ile Gürcü asıllı bir annesin kızı olarak  3 Ocak 1943 tarihinde 3 kardeşin en küçüğü olarak Konya’da doğmuştur. Ünlü sanatçının babası işgal dönemindeki İstanbul’da ünlü Rum kabadayı Hrisantos‘u öldüren polis muavini Muharrem Alkor‘dur. Selda Alkor henüz 12 yaşındayken babasını, 4 yıl sonra da annesini kaybetmiştir. Annesinin ölümünün ardından abisi ile birlikte İstanbul‘daki ablasının yanına gitti.

Ses Dergisinin 1965 yılında açtığı yarışmada birinci olarak sinemaya başladı. İlk filmi 1965 yılında çekilen “Cumartesi Senin Pazar Benim” adlı ve Fikret Hakan, Tanju Gürsu, Altan Günbay ile birlikte oynadığı filmdir.

Kısa bir sürede oynadığı sinema filmleri sayesinde Türkiye’nin tanınan sinema sanatçıları arasına girerken 1967 yılında sahneye çıktı. Folk müziği ile aranjman söyledi. Birkaç kez yılın en başarılı sanatçısı seçildi.

Cihan İlkbaşaran adlı milli basketbolcu ile 1972 yılında evlenen başarılı sanatçı sinemaya ara verdi. 11 yılın ardından 1983 yılında TRT 1 için çekilen senaryosunu Atilla İlhan‘ın yazdığı, “Kartallar Yüksek Uçar” adlı dizide Sadri Alışık, Can Gürzap, Serap Aksoy gibi oyuncularda birlikte oynadı.

Dizi oyunculuğuna daha sonra yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı Asmalı Konak adlı dizi ile dönüş yapan dizideki “Sümbül Karadağ” rolüyle ismini yeni nesile de duyurdu.

Yine Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yapan ve 2004 yılında yayınlanmaya başlayan Çemberimde Gül Oya” adlı dizide Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu, Melisa Sözen, Suzan Aksoy, Şerif Sezer, Kenan Bal ile birlikte oynadı. Dizi 18 Mart 2005’te son bölümünü yayınlamıştır.

2010 yılında vizyona giren “Mahpeyker: Kösem Sultan” filminde Kösem Sultan rolünde oynadı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.