İngiltere’de Türk toplumu sanat sergisi açıldı

123

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen T.C. Londra Başkonsolosluğu ve Londra Yunus Emre Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen ‘Türk Toplumu Sanat Sergisi’ 15 Şubat 2021 tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen açılış töreniyle sanatseverlerin ziyaretine açıldı.   

“Gelin sanatla buluşalım” çağrısı ile yola çıkılan serginin açılışına Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Sayın Ümit Yalçın, Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan ve  Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş söz alarak açıklamalarda bulundular.

Serginin açılış konuşmasını yapan Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş bu yıl üçüncüsü düzenlenen serginin temel amacını ‘İngiltere’de yaşayan sanatçılarımızı bir araya getirmek ve birbirleriyle tanıştırmayı hedeflediklerini ve aralarında dayanışmayı güçlendirmeyi ve onları daha geniş bir sanatsever kitle ile buluşturabilmek’ olarak özetledi. 

Serginin açılışında söz alan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ise “Misyon olarak Türkiye ve diğer ülkelerdeki insanlar arasında bağ kurmak ve bunun en kolay yolunun kültür ve sanat etkinlikleriyle mümkün olacağını dile getirerek sanata teşvike önem verilmesin dikkati çekti.

Açılışta konuşan T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın da Bu yıl üçüncüsü düzenlenen sergi sayesinde İngiltere’deki Türk toplumunun birbirleriyle kaynaştırmayı, zor koşullara rağmen sanata ve kültüre ne kadar önem veren bir toplum olduğumuzu göstermektir dedi.

 T.C. Londra Başkonsolosu Utku Atahan da katılımdan duyduğu mutluluğu dile getirip bu serginin sanatçılarımızın bir araya getirilmesi dışında onların eserlerinin Birleşik Krallıktaki tüm sanatseverlerle buluşturulması bakımından da önemli olduğunu vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.