Günlük de Neyin Nesi raflardaki yerini aldı

118

Son dönemde özellikle çocukların okuma ve yazma becerilerini arttırmak amacıyla yazdığı kitaplarla gündeme gelen başarılı yazar Mavisel Yener, son kitabı  Günlük de Neyin Nesi? Adlı kitabında farklı yazın türlerine dair değerli bilgiler aktarıyor; kendi anıları ve eğlenceli etkinlikler eşliğinde, kazanım odaklı bir yol haritası çiziyor.
 
Günümüze kadar yazılmış çeşitli günlüklerden başlayarak türün yapı taşları arasında yer alan çalışmalara kapsamlı bir bakış sunan bu kılavuz eser; anı yazısı ve otobiyografi türlerine de eğiliyor, aralarındaki farklılıkları örneklerle açıklıyor.
 
Çocukların yaratıcılıklarını arttırmak amacıyla tasarladığı etkinlik seçkisiyle çocukların öğrendiklerini pekiştirmelerine fırsat tanıyan Yener; kendi el yazısıyla sunulan ”Kitap Günlüğüm” sayfalarında ise, Günlük de Neyin Nesi?‘nin yayına hazırlık serüvenine yönelik renkli paylaşımlarda bulunuyor.

Gerçekten neden günlük tutarız?  Tuttuğumuz günlüklerin kime faydası olur ki? Peki ya tarihe iz bırakmış kişilerin günlüklerini okumak, onlardan esin almak?

Uzun bir yolculuk olan hayatımızda bize de türlü anılar biriktirip kişisel tarihimizi belgelemek kalıyor. Gelin kalemi elimize alalım, deneyimlerimizi ileride hatırlamak ve onlardan farklı çıkarımlar elde etmek için geleceğe taşıyalım!

Günlük de Neyin Nesi? okura ne vadediyor?

  • Günlüğün nasıl tutulduğundan günlük çeşitlerine; günlük fikirlerinden kişi ve mesleklere göre günlüklere uzanarak türü bir bütün olarak ele alıyor.
  • Bilinen ilk günlüklerden Türk edebiyatındaki günlük örneklerine yer vererek okuruna farklı dünyaların kapılarını aralıyor.
  • Bir yazarın günlüğü izleğinde, adım adım bir kitabın ortaya çıkış serüvenine tanıklık ettiriyor.
  • Günlük, anı ve otobiyografi arasındaki farkları örnekler eşliğinde açıklığa kavuşturuyor.
  • Okuru kitabın tamamlayıcı bir parçası kılarak, etkileşimli bir okuma ve öğrenme deneyimi sunuyor.

O hâlde sıra artık okurun! İşe, yaşamınızdaki olumlu gelişmeleri belgelemek üzere bir teşekkür günlüğü oluşturmaktan ya da ufkunuzu genişletmek için, Atatürk’ün günlüğünden çok özel bir sayfa okumaktan başlamaya ne dersiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.