Doğan Cücenoğlu kimdir?

202

Doğan Cücenoğlu 1938 yılında on bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olarak Mersin’in Silifke kasabasında dünyaya gelmiştir. Henüz 10 yaşında iken annesini kaybetmiş olan Cücenoğlu o acısını yıllar sonra “Annen yoksa, kimsen yok” sözü ile yıllar sonra o acısını dile getirmiştir.

Eğitim hayatına Silifke’de başlayan Cücenoğlu lise hayatına subay olan ağabeylerimin yanında Ankara ve Kırklareli’nde okurken Kırklareli’de lisede okurken ilk şiirlerini yazmış Kırklareli Lisesi’nden mezun olmuştur.  

Ankara Atatürk Lisesi’nde okurken Cahit Okurer  adlı öğretmenin etkisi altında kalarak lise eğitimi sonrasında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne yazıldı ve oradan mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Cücenoğlu ABD’de doktorasını yaparken kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile tanıştım ve evlenmiş ve bu evliliğinden üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

 Amerika’da kendisini geliştirme sürecinde kitap yazmaya başlayan Doğan Cücenoğlu’nun ilk kitabı “İnsan İnsana” adlı eseridir. Daha sonra Amerika’dan emekli olan Cücenoğlu Türkiye’ye dönmüş ve kitaplarını yazmaya devam ederken birçok televizyon programına konuk olmuş, daha sonrasında kendisi televizyon programları yapmaya başlamıştır. Kitap yazmasının haricinde birçok seminer ve konferanslar veren Cücenoğlu en son olarak en önemli önceliğinin şiir yazmak olduğunu ifade etmiştir.

Doğan Cücenoğlu bugüne kadar 13 kitap yazmış ve bu kitapların birçoğu onlarca kez baskısı yapılmıştır.

Doğan Cücenoğlu 16 Şubat 2021 yılında İstanbul’daki evinde düşmesi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.