Cengiz Kurtoğlu kimdir?

238

Taverna müziğimizin yaşayan efsanelerinden biri olan Cengiz Kurtoğlu, 5 Mayıs 1959 tarihinde Artvin’in Arhavi ilçesinde dünyaya geldi. Cengiz Kurtoğlu Arhavi’de İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Arhavi’de bulunan çay fabrikasında kısa bir süre memur olarak çalışırken o dönem “Ciha Dağı Efsanesi” isimli orkestrayı kurarak amatör müzik çalışmalarına başladı.

Ankara’ya vatani görevini yerine getirmek için giden Cengiz Kurtoğlu 1979 yılında askerliğini tamamladıktan sonra tekrar memleketine döndükten sonra 1982 yılında İstanbul’a gelmeye karar vererek amatör olarak hazırladığı demo kasedi Şahin Özer’in plak firmasına gönderdikten sonra hayatı tamamen değişti.

İlk albümü “Sen Sözden Anlamazsın?” yüzbinleri geçen bir satış getirdikten sonra arka arkaya çıkardığı albümlerin tamamı milyonlarca satmasının ardından Türk halkının en sevdiği sanatçıları arasında yer almayı başardı.

1983 yılında sahne hayatına profesyonel olarak başlayan Cengiz Kurtoğlu daha sonra kendisine ait müzik şirketi Sima Müzik’i kurdu ve bu şirketine çocuklarını da dahil etti.

Televizyon ekranlarında 2013 yılının Ekim ayında  yayın hayatına başyalayn “Veliaht” adlı şarkıcı yarışmasında Musa Eroğlu, Zerrin Özer, Kubat, Emre Altuğ, Yaşar Günaçgün, Çelik Erişçi, Niran Ünsal, Deniz Seki, Rafet El Roman, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen, Nükhet Duru, Hande Yener, Orhan Hakalmaz jüri üyeliği yaptı. “Veliaht” yarışmasında sunuculuk yapmakta iken, giydiği dekolte kıyafeti, bakan Hüseyin Çelik’in beğenmemesi yüzünden işinden olan Gözde Kansu’nun yerine sunucu olarak Murat Başoğlu geldi.

Fatma Kurtoğlu ile 1979’da başlayan evliliğinden Aylin (d.1981) adında bir kızı ve Orçun (d.1979) ile Aydın (d.1983) adında 2 oğlu var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.