Hakikat adlı filmin çekimlerine başlandı

15

Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli mutasavvıflarından  biri olan Fetret Devri’nde yaşayan, üstün dini ve hukuki bilgisiyle kazaskerlik yapan fıkıh alimi, düşünce insanı Şeyh Bedreddin’in gerçek hayat hikayesini anlatan “HAKİKAT” adlı filmin çekimleri başladı.

Şeyh Bedreddin’in hayatında önemli bir yer tutan ve hayatında derin izler bıraktığı bilinen Edirne’de filmin çekimleri için motor diyen ekip çekimler için İçişleri Bakanlığı tarafından konulan korana virüs önlemlerine riayet ederek çalışmalarına başladı.

Bağımsız ve özgür sinema eserleri üretmek için kurulan İmece

“Hakikat” adlı filmin senaryosunu Ali Şahin ile birlikte Hakan Alak yazarken filmin yönetmenliğini de Hakan Alak üstlendi.

Şeyh Bedreddin babasının Edirne yakınlarında bulunan  Simavna beldesinde  kadı olmasından dolayı toplum içerisinde Simavna kadısının oğlu olarak anılırken, “Hakikat” adlı filmde Şeyh Bedreddin rolünü yıllardır şarkılarıyla tanıdığımız, aktivist kimliğiyle de ön plana çıkan Suavi canlandırırken bu filmde Şeyh Bedreddin’in kader arkadaşlarından Börklüce Mustafa rolünü Bülent Emrah Parlak, Torlak Kemal’i Saygın Soysal beyazperdeye taşıyacak.

Filmde ayrıca Türk sinemasının ve dizilerin tanınmış isimlerinden Elif Nur Kerkük, Ali Barkın, Kerem Fırtına, Orhan Alkaya, Bülent Keser, Teoman Gelmez, Sabriye Günüç gibi birbirinden değerli isimler de rol alıyor.

Anadolu’da ilk eşitlikçi isyanı başlatan, idam edilerek öldürülmesinin üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen toplum hafızasında hala tazeliğini koruyan Şeyh Bedreddin, beyazperdeye yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.