Haldun Boysan son yolculuğuna uğurlandı

40

Bir dizi filmde rol almak için gittiği Nevşehir’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat eden sinema, tiyatro sanatçısı ve seslendirmenHaldun Boysan’ın cenazesi, İzmir’in Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi.

31 Ağustos günü Nevşehir’de dizi çekimleri için bulunan Haldun Boysan 62 yaşında hayatını kaybederken kendisi için Karşıyaka Camisi’nde kılınan cenaze namazına annesi Nükhet Boysan, Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Erdoğan, Beşiktaş Kulübü Ankara Taraftar derneklerinden çok sayıda Beşiktaş taraftarı katıldı.

Haldun Boysan bilindiği üzere Beşiktaş taraftarı ve aynı zamanda Beşiktaş kongre üyeliği yaparken cenazesi için Boysan’ın naaşına Beşiktaş bayrağı sarılı olarak Karşıyaka mezarlığına getirildi.

Geçtiğimiz yıllarda Boysan ekranların fenomen dizisi Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı “Tombalacı” karakteriyle tanınırken “Maria ve Mustafa” adlı dizinin çekimleri için Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde kaldığı otelde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetmişti.

1958 yılında Ankara’da dünyaya gelen Haldun Boysan 1999 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosunda görev yaparken 11. Ankara Film Festivali’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü, “Gemide” filmindeki performansıyla kazandı.

Bugüne kadar bir çok film ve dizi seslendiren usta sanatçı ilk filmini 1970 yılında “New York’taki Herkül” adlı filmle başlarken Red Kit adı animasyonda “Düldül”, ve Şirinler adlı animasyonda da “Büyükbaba” karakterlerine hayat verirken dünya sinema tarihinin en başarılı filmi olarak gösterilen “Esaretin Bedeli” adlı filmde de seslendirme yaparken ölümüne kadar olan süre içinde yaklaşık 150 civarı film ve dizide de seslendirme sanatçısı olarak görev yapmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.