Ezgi Mola’nın duygu dolu anları

148

6 yıl önce ülke gündemini sarsan olayda İzmir’in Menderes ilçesinde bir okulda müdürün  öğrencilere cinsel istismarda bulunduğunu gören ve bu müdürün yargılanmasını sağlayan öğretmen Saadet Özkan, daha sonra çocuk istismarını önlemek amacıyla  Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ni (UCİM) kurarak Avrupa’da ve Türkiye’de ilk olan ‘’İhmal ve İstismarı Önleme Merkezini, İzmir’in Alsancak semtinde açan Saadet Özkan, açılış töreninde duygulu bir konuşma yaparak hem kendi ağladı, hem de davetlileri ağlattı.

Törene davet edilen Ezgi Mola açılışta duygu dolu anlar yaşadı. Ezgi Mola “Artık çocuklarımızın feryatlarını birilerinin duyması ve önlemler alması gerekiyor. Merkezde ebeveynler ve çocuklarla birlikte birçok meslek grupları sahada eğitimler verecek. Çocuk istismarına karşılık toplumu bilinçlendirmek ve uyarmak amacıyla kamu spotları, videolar, kitapçıklar hazırlanacak. Merkezde doktorlar, sağlık çalışanları, avukatlar, öğretmenler eğitimler verecek çocuk istismarı ve ihmallere karşı mücadele verilecek. Yapılacak çalışmaların sonuçlarını bir an önce görmek istiyoruz. Çocuk sadece okuluna gitmeli, okul dönüşü derslerini yaptıktan sonra oyununu oynamalı. Kısacası çocuklar, çocukluğunu yaşamalı” diye konuştu.

Gönül isterdi ki bugün bu açılan merkezin yerine çocukların özgürce oynayacağı bir alan açılsın ve çocuklar burada bunun için toplanmış olsalardı derken konuşmakta güçlük çektiği gözlerden kaçmadı. Ezgi Mola’nın ara ara konuşurken zorluk çektiği anlarda burası tabi ki çocuklarımız için önemli bir yer ama gönlümden geçen buranın çocukların sadece oyun oynamaları için açılan bir yer olsaydı” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.