Evliya Çelebi’yi yabancı uzmanlar anacak

33

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi pandemi dönemi sonrası , “İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebi” başlıklı online panel düzenlemeye hazırlanıyor

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi yetkilileri yapılacak panelin dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle online video konferans ile yapılacağını ve bu panelde yer alan uzmanların Evliya Çelebi’nin Türkçe ve Türk kültürüne olan etkisi yaşamı ve batı dünyasındaki yeri ve haritacılığı gibi yönleri ele alınacak.

Seyahatname eseri ile panelde Evliya Çelebi’nin dönemindeki kültürel, sosyal, siyasi ve günlük hayata Evliya Çelebi’nin etkisi gözlemlenirken bu dönemde insanların giyim kuşamlarından, bitkilere, yiyeceklere kadar farklı bir açıdan anlatılacak ve online olarak düzenlenecek olan panele Prof. Dr. Gerald Maclean ve Prof. Dr. Donna Landry de katılacağı açıklandı.

Bilindiği üzere 2009 yılında Prof. Dr. Gerald Maclean liderliğinde bir grup araştırmacı, Evliya Çelebi’nin izinden Anadolu’yu gezdi ve rotadaki değişimleri takip ederek binicilik kültürünün izlerini araştırdı. Projeden ilham alan UNESCO da Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılında “Evliya Çelebi Yolu”nu kültür tarihine armağan etti. Türkiye’nin ilk atlı kültür yolu olan rota üzerinde büyük seyyah Evliya Çelebi’nin izini takip etmek söz konusu oluyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından düzenlenen “İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebi” paneli, 18 Mayıs’ta üniversitenin Youtube kanalından izlemek mümkün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.