BBC Earth ekranlarında Antik Mısır’ın gizemi

139

BBC Earth, Ağustos ayında Antik Mısır’ın gizemli tarihine ışık tutan belgeseli “Mumyaların Gizemleri” ile aşk, ihtiras ve güç savaşlarının sırrını gün yüzüne çıkarıyor. Özel bir teknikle kral, kraliçe ve soyluların mumyalarının incelendiği belgesel 16 Ağustos Pazar günü ekranlara geliyor. BBC Earth, Ağustos ayı boyunca tarih, doğa, hayvanlar ve insan emeğinin yapıtlarını gözler önüne seren birbirinden farklı yapımları da izleyicileri ile buluşturuyor.

Yer Altı Dünyaları (1X10)

İnsan emeğinin inanılmaz örneklerinin ekrana getirildiği ‘Yer Altı Dünyaları’ programında neyin, nerede, nasıl ve neden inşa edildiği anlatılıyor. İlk bölümünde Cebelitarık’taki gizli mağaralara ve tünellere odaklanan belgesel, bir başka bölümde ise İsveç’in yeraltı mekanlarına olan tutkusunun yanısıra, ülkenin 65.000 nükleer sığınakla, kendini korumak için aldığı olağanüstü önlemleri seyirciye aktarıyor. Yapım 3 Ağustos Pazartesi günü saat 22:00’de 1. Sezonu ile BBC Earth ekranlarında seyircisiyle buluşacak.

Mumyaların Gizemleri (1X6)

“Mumyaların Gizemleri” belgeseli ileri teknoloji, uluslararası uzmanlıklar ve mumyalama konusundaki en yeni bilgiler sayesinde tarihi vakaların esrarını çözerek Antik Mısır’da zirveye çıkma ve orada kalma yolundaki kirli işleri gün yüzüne çıkarıyor. Kahire’de bulunan ve dünyanın en büyük mumya koleksiyonunu barındıran Mısır Müzesi karanlık bir sır saklıyor. En büyük kral, kraliçe ve soylularının mumyalanmış bedenleri Mısır’ın görkemli geçmişinin ürkütücü kalıntıları… Yeni bir analiz sayesinde bu bedenlerde gizli rahatsız edici ipuçları, şiddet ve işkence sonucu ölümlerin izleri, ihanet hikayeleri ve cinayet kanıtları ortaya çıkıyor. Uluslararası uzman bir ekip, ilk kez gelişmiş tarama teknolojisi kullanarak 3000 yıldır çözülmemiş bu vakaların dosyalarını yeniden açıp birbirini sırtından bıçaklayan eski Mısır soylularının dünyasını deşifre ediyor. Yapım 16 Ağustos Pazar günü saat 21:00’de 1. Sezonu ile BBC Earth ekranlarında seyircisiyle buluşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.