Kazak sanatçılar İstanbul’da klip çekti

201

Her yıl Kazakistan’da Temmuz ayının ilk haftası kutlanan “Ulusal Dombıra Günü” festival kapsamında gerçekleşiyor. Her yıl 25 farklı ülkede çekilen kliplerin Türkiye ayağı için  Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun destekleriyle Kazakistan Kültür ve Eğitim Derneği’nin üstlendiği klip çekimi için Sultanahmet Meydanı ve Kız Kulesi seçildi.

Bu yıl ilk kez gerçekleşen 25 farklı ülkede festival için çekilen klip çekimi hakkında bilgi veren Kazakistan Kültür ve Eğitim Derneği Başkan Yardımcısı Nazgül Gözütok,” Dünya genelinde 25 ülkeden Kazak dombıra sanatçısı tarafından çekilecek klip için ülkemize 8 sanatçı geldi ve bu sanatçılarımız kliplerini çekerlerken aynı zamanda  “5 Temmuz Ulusal Dombıra Günü için biz de şimdi İstanbul’da hazırlanıyoruz.

Derneklerini kurmalarının asıl amacının Türkiye’de yaşayan Kazak vatandaşların problemlerini çözmek ve onlara yardımcı olmak amacıyla kurulduğunun ifade eden Gözütok “Bugün kü etkinliğimiz İstanbul Başkolosluğumuzun yardımları ile gerçekleşti. Ülkemize 8 dombıra sanatçısı geldi ve çekimler için yaklaşık 50 kişilik bir ekip oluşturduk” dedi.

Eski bir Türk çalgısı olan dombıra Türkmenistan, Kazakistan, Moğolistan, Tacikistan, Afganistan ve Çin gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor. Kazakistan’da dombıra’nın ayrı bir önemi olmasından dolayı her yıl Temmuz ayının ilk Pazar günü “Ulusal Dombıra Günü “ olarak kutlanırken bu yıl ilk kez Kazakistan vatandaşlarının yaşadığı bir çok ülkede de bu özel günün kutlanmasına karar verildi. Bu kapsamda bir çok ünlü dombıra sanatçısı 25 farklı ülkede klip çekerken çekilen tüm klipler 5 Temmuz günü Kazakistan’da yayına gireceği öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.