İBB, Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu satın aldı

31

National Gallery’nin ‘daimi sergilenen sanat eserleri’ arasında yer alan Venedikli ressam Bentile Bellini’ye ait olan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan eser Londra’da açık artırmada satışa çıktı.

1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından yapıldığı tahmin edilen Fatih Sultan Mehmet’in portesi bugün açık arttırmaya çıkarıldı. Açık arttırmada kıran kırana geçen pazarlıklar sonucunda 7,9 milyon liraya satıldı. Bu eserin en büyük özelliklerinden birisi de Fatih Sultan Mehmet’in yanında başka birisi ile resmedilmiş tek portre özelliği taşıyor olmasıydı. Müzayede salonunda satışa çıkan en dikkat çeken eserlerden biri olan bu portrede Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen kişi kimilerine göre oğullarından biri olarak iddia edilirken kimi tarihçilere göre Avrupa devletlerinden birisinin o dönem Osmanlı İmparatorluğu ile ilişkilerini sağlayan bir diplomata ait olduğu idi.

Satış sonrasında 7,9 milyon liraya satılan Fatih Sultan Mehmet’in bu portresini İstanbul Büyük Şehir Belediyesi olduğu öğrenilirken, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün sosyal medya hesabından satın alınan portrenin fotoğrafını paylaşırken “Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya İBB olarak satın aldık.” Notunu düştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.