Ergüder Yoldaş kimdir?

75

Ergüder Yoldaş, Balkan bir ailenin göçmeni olarak İzmir’de 1939 yılında dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra lise eğitimini İzmir İnönü Lisesi’nde yaptıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirmiştir.

Müzik hayatına kendi kurduğu müzik grubu “Halikarnas Altılısı” grubuyla 1963 yılında atıldı. Ardından Anadolu Rüzgarı-Aynalar” ve “Geçti Dost Kervanı-Kambur Felek” adlı 45’lik plaklarını çıkardı. Daha sonra katıldığı bir çok uluslararası yarışmalarda ödüller aldıktan sonra İstanbul festivalinde direktörlük yaptı.

Nur Yoldaş ile 1976 yılında evlenen Ergüder Yoldaş’ın bu evliliğinden bir oğlu dünyaya gelirken ilk evliliğinden 2 oğlu olmuştur. Nur Yoldaş’tan 1983 yılında boşandıktan sonra uzun bir süre Büyükada’da münzevi bir hayat sürdü. Bu süreçte çok zor günler geçiren Ergüder Yoldaş buradaki yaşamı ile magazin gündemine oturdu. O dönemin magazin basınına çöp adam olarak yansıyan Ergüder Yoldaş’ın neden böyle yaşadığını hiç kimse anlayamamış ve sanatçı bu konuda kimseye bir açıklama yapmamıştı.

Ergüder Yoldaş ne deli ne alkolik olmamasına rağmen bu tarz bir hayat yaşamasını soran herkese “Bu hayat benim hayatım, ne sizi ne bir başkasını ilgilendirmez” diyerek cevap verirken 2003 yılında ani bir kararla İzmir’de yaşayan kız kardeşinin yanında yaşamaya başladı. Ünlü sanatçı İzmir’e taşındıktan 13 yıl sonra 25 Ocak 2016 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.