Özel tiyatrolara destek için başvurular 1 Temmuz’da başlayacak

66

Kültür Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada pandemi sürecinde en çok etkilenen sanatsal faaliyet yürüten özel tiyatrolar için e-Devlet sistemi üzerinden destek talebinde bulunulması için yapılacak başvuruların 1 Temmuz tarihinde başlayarak 31 Temmuz tarihine kadar süreceği açıklandı. Bu kapsama dahil olarak sanatçı tanıtım kartına sahip geleneksel kategoride bulunan sanatçılara verilen destekler daha da arttırılarak devam edeceği bilgisine ulaşıldı.

Daha önceki dönemlerde özel tiyatrolara verilen destek miktarı ve üst limitin arttırılması sayesinde daha kaliteli oyunların izleyici ile buluşması, pandemi sürecinde etkilenen sektör çalışanlarının ekonomik sıkıntılarının giderilmesi ve telif gibi oyuna ait hak sahiplerine ödemelerin artmasının sağlanması hedefleniyor.

Mayıs ayında değişen yaşam şartları ve sektör çalışanlarının talepleri doğrultusunda özel tiyatroların projelerine yapılacak yardımlara ait yönetmelikte bir takım değişikliklere gidilmişti. Bu düzenleme sayesinde özel tiyatroların daha profesyonel olmaları ve kurumsal olma yolunda teşvik sağlanarak sigortalı çalışan istihdamı sağlanması hedeflenmişti.

Sektör çalışanlarının haklarının ön plana çekildiği yönetmelik değişikliği sayesinde başvuru tarihleri daha öne çekildi ve özel tiyatrolara yapılacak yardımlarda üst limitler 2 misline, normal yardım limitleri de %70 civarında artış sağlanmasına karar verildi.

Özel tiyatrolar için verilecek desteğin ardından sinema sektörü de bu konuda kendilerine gereken yardımların yapılması için müracaat hazırlıklarına başladığı öğrenildi. Pandemi sürecinde bilindiği üzere bir çok yapımcının yapmış olduğu sinema filmi vizyona girmediği gibi bir çok televizyon dizisi de çekimlere ara vermek zorunda kalmış ve bir çok çalışan kişi büyük bir mağduriyet yaşamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.