Okan Çakmak kimdir?

481

Ankara da 17 Ocak 1987 yılında dünyaya gelen Okan Çakmak burada ilk, orta ve lise eğitimini tamamlarken aynı zamanda Hakan Gökcan, müzik merkezinde müzik eğitimleri alırken bu süre zarfında bir çok dernek topluluklarında ve okul korolarında sahne almaya başlarken Türk halk müziğinin en büyük isimleri olan Arif Sağ, Musa Eroğlu, Erdal Erzincan, Kubilay Dökmetaş ve Gülşen Kutlu gibi hocalarının kendi deyimi ile yolunu yol eylemeye başladı.

2000 yılında şelpe (pençe) tekniği ile ilgili teknik araştırmalara başlayan genç sanatçının bu çalışmaları bir çok dergi ve gazetede yayınlandı. Yaptığı araştırma sayesinde Anadolu kültürünü, daha içten içe inceleme fırsatı bulan genç türkücü bu dönemde Erdal Erzincan ile tanışarak kendisine yeni bir yol hocası bulmuş oldu.

2004 yılının Eylül ayında Malatya İnönü Üniversitesinde işletme konusunda öğrenim görmeye başlayan Okan Çakmak üniversite yaşamının da vermiş olduğu sosyallikle profesyonel anlamda müzikle ilgilenmeye başladı. Üniversitede eğitimine devam ederken bir çok grupla Anadolu’yu karış karış gezerek konserler verdi. Daha sonra Mamak Konservatuarı bağlama bölümünü bitiren genç türkücü “İZ” adını verdiği 10 eserden oluşan albümünü müzikseverlerin beğenisine sunarken bu albümde bulunan türkülerin düzenlemesini Erdal Erzincan yaparken albümde bulunan 8 eserin söz ve müzikleri başarılı sanatçı Okan Çakmak’ın dedesi Ali Çakmak’a aitti.

Okan Çakmak müzik hayatına atılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında  “Arif Sağ’a olan sevgimle müziğe başladım. Kendisini Ankara hipodromunda izlediğim o günden sonra bağlamayı bir daha bırakmadım. Zaten konser sonrası eve gittiğimde tesadüf eseri Arif Sağ hocamın televizyonda bir programına denk geldim. Evde bulunan sazımla hemen ekran başında kendisine eşlik etmeye başladım. Yıllar geçtikçe Türk halk müziğine ve bağlamaya olan ilgim artınca Hakan Gökcan hocamdan eğitim almaya başladım. Sonrasında Erdal Erzincan hocamla tanışınca müzik hayatım daha çok şekillendi” dedi.

Kendisinin Türk halk müziğine yeni bir soluk getirdiğini düşünen Okan Çakmak yaptığı albümle geçmişten geleceğe bir köprü kurduğunu ve dedesine ait eserlerin içinde bulunacağı iki yeni albümünü çok yakın bir sürede müzikseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşadığını ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.