İnternet üzerinden isteyen herkes bu sergiyi gezebilecek

76

“Varmak Üzere” adlı sergi isteyen herkes tarafından internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan erişime açılarak sanatseverlerle buluşacak.

Duvarları Olmayan Müze kapsamında hazırlanan sergi kapsamında bağımsız bir sanat deneyimi ile zaman ve mekan mefhumu olmadan hizmet verilecek olan bu çalışmanın küratörlüğünü Seyhan Musaoğlu ile Gürcistan’tan Teona Burkiashvili ve Ukrayna’dan Tatiana Kochubinska üstlendi.

11 Şubat günü Pera Müzesi’nde “Herkes için sanat” prensibiyle yola çıkılarak hazırlanan serginin basın lansmanı ve tanıtımı yapılacak. Açılış paneline 3 küratöründe katılacağı ve küratörler serginin hazırlık süreci ile çıkış sürecinde yaşananları sanatseverlere aktaracak.

Etkinlikte düzenlenecek olan “Dijital ve Sanata Erişim” başlıklı paneli Su Başbuğu sunumu yaparken konuşmacı olarak Avrupa’nın bir çok şehrinden tanınmış isimler katılacaklar. Ayrıca etkinlikte “Yaratıcı Endüstrilerde Kapsayıcılık ve Erişim” adı verilen oturumda da erişilebilir bir sanat ve kültür ortamı geliştirmek için yapılan çalışmaları ele alınacak.

Sergide Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna’dan katılan sanatçıların eserleri sergilenirken isteyen herkes zaman kısıtlaması veya fiziksel erişim engeli olmadan ziyaretçilere serbestçe dolaşma ve keşfetme özgürlüğü tanımayı amaçlanarak bir çok sanatseverin sergiye ulaşmasına imkan tanıyor. Ayrıca internet üzerinden sergiyi dolaşacak olanlar için sesli betimlemeler de eklenerek detaylı bilgi erişimine imkan sağlanırken görme engelliler de unutulmayarak onlar içinde metin okuma programlarıyla da sergiyi gezmeleri hedefleniyor.

“Yer”, “Arada” ve “Yersizlik” adlı üç bölümden oluşan sergide birçok farklı sanat ürünü de yer almakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.