Suna Pekuysal kimdir?

411

Suna Pekuysal, 24 Ekim 1933 yılında İstanbul’da dünyaya gelirken asıl adı Suna Belener olan. Pekuysal, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü’nde öğrenim görmeye başladı. İlk kez oyuncu olarak sahneye 1949 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman’ın “Artist Aranıyor” adlı oyunuyla çıktı. Üç yıl boyunca çocuk oyunlarında sahne alan Suna Pekuysal 1952 yılında, İstanbul Şehir Tiyatrosu dram bölümü kadrosuna geçti. Kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan Engin Köknar’la evlendi. 1973  yılında oğlu Ali Sait dünyaya geldi.

İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda 1984 yılında sahnelenmeye başlanan, bestelerini Cemal Reşit Rey’in yaptığı Ekrem Reşit Rey’in 1933 yılında kaleme aldığı unutulmaz eseri, “Lüküs Hayat” adlı operette Zihni Göktay ile birlikte 14 yıl boyunca aralıksız oynadı. “Lüküs Hayat” adlı oyun o kadar büyük bir başarı kazanmıştır ki bu oyunu herkes beğenmiştir ve Suna Pekuysal bu oyun ile emekli olmuştur. Emeklilik sonrası yine İstanbul Şehir Tiyatro’larında Joseph Kesselring’in yazdığı ve Çetin İpekkaya’nın yönettiği ”Ahududu” adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol aldı.

Suna Pekuysal ilk kez 1979 yılında Fakir Bayburt’un uyarlaması olan “Tırpan” adlı oyun ile 1980 yılında Ulvi Uraz ve Avni Dilligil ödüllerini, 1986 yılında da Lüküs Hayat adlı oyundaki rolündeki başarısından dolayı 1986 Sanat Kurumu ve 1987 İsmail Dümbüllü ödüllerini kazandı.

Suna Pekuysal 54 yıl boyunca Şehir Tiyatrolarında görev yaptıktan sonra emekli olurken bu süreç içinde bir çok dizide, sinema filminde ve reklamlarda oynamıştır. Sanat hayatı boyunca Pekuysal 100’e yakın sinema filminde ve 250’den fazla tiyatro oyununda rol almıştır.

Ünlü oyuncu kalp yetmezliğinden dolayı 22 Temmuz 2008 yılında hayata gözlerini kapamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.