Hadi Çaman kimdir?

246

Hadi Çaman 13 Ocak 1943 yılında Kastamonu’’da dünyaya gelmiş Balkan kökenli bir ailenin üç çocuğundan biridir. İlk ve orta öğrenimini Kastamonu’da bulunan okullarda tamamladıktan sonra liseyi Abdurrahman Paşa Lisesi’nde okul birincisi olarak tamamladı.


Anne ve babasının devlet memuru olmasından dolayı İstanbul’a tayini çıkmaları üzerine ilesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti. Önce İstanbul Hukuk Fakültesini bitiren Hadi Çaman ardından Belediye Konservatuarı’nı bitirdikten kısa bir süre sonra Dormen Tiyatrosu ile Kent Oyuncuları’nın 1962 yılında açtığı bir sınavı kazanarak “Altın Yumruk” adlı oyunla profesyonel olarak tiyatro oyunculuğuna başladı ve bu dönemde kendisi gibi tiyatro sanatçısı ve yazar olan Bengi Şen ile evlendi.


Bir çok tiyatroda onlarca oyun ve müzikallerde rol alan Hadi Çaman daha sonra sinema filmlerinde oyunculuk yapmaya başladı. Bu dönemde Yeşilçam’da başlayan erotik film furyasına katılarak bir çok erotik filmde rol aldı.

Daha sonra kendi tiyatrosunu kurma kararı alarak Yeditepe Oyuncuları’nı kuran ünlü oyuncu sanat yaşantısına Nişantaşı’nda bulunan kendi tiyatrosunda sürdürürken aynı zamanda bir çok üniversitede drama eğitimi verirken bir çok oyunun çevirisini ve uyarlamalarını yaptı ve bu oyunları kendi tiyatrosunda sahneledi. Tiyatrosunda günümüzün  Cem Özer, Tolga Çevik, Demet Akalın, Sevinç Erbulak gibi ünlü isimlerini yetiştirdi. Türk tiyatrosuna yaptığı katkılardan dolayı UNESCO tarafından ödüllendirilmiştir.

ALS hastalığına 2007 yılının Aralık ayında yakalandı ve tedavisine oğlunun öğretim görevlisi olarak görev yaptığı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde başlandı. Hastanede yapılan tedavisinin ardından taburcu edildikten sonra bir süre bakımevinde yaşayan ünlü oyuncu 22 Eylül 2008 yılında hayatını kaybetmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.