Gitme Ey Yolcu rekora koşuyor

55

Grand Pera Sahnesi’nde Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 83. yılı dolayısıyla öğrencilere yönelik “Gitme Ey Yolcu” adlı oyun sahnelendi.

Oyundan önce açıklama yapan oyuncu Ahmet Yenilmez “Bugüne kadar Mehmet Akif Ersoy hakkında ne bir sinema filmi ne bir tiyatro yapılmış.  Bu konu beni ciddi olarak rahatsız edince bende bunu sahneleyerek milli şairimize hem vefa borcumu ödemek, hem yeni nesile vatan şairimizi anlatmak istediğim için bu yola çıktım. Bu yolda bir çok destek aldığım gibi tepkiler de aldım ama yılmayarak sahnelemeye devam ettim. Bu oyunu Anadolu’yu karış karış gezerek oynadım. Ve her oyun sonrasında büyük bir beğeni aldım” dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da “Allah bir daha bu vatan için Mehmet Akif Ersoy gibi bir şairimiz tarafından İstiklal Marşı yazılmasını nasip etmesin. Mehmet Akif Ersoy’u anlamak aslında ezanına, bayrağına, vatanına ve milletine sahip çıkan bir gençliğin vatan şairimizi anlamasından geçiyor. Bizim milli marşımız ‘Korkma’ diyerek başlıyor. Bugün olduğu gibi yarında bizleri korkutmaya çalışacaklar, sindirmek için ellerinden geleni yapacaklar. Biz de birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe hep birlikte hazırlanacağız ve asla korkmayacağız”

Gösteriyi izlemeye gelen öğrencilerde yaptıkları açıklamada “ Mehmet Akif Ersoy Türk Cumhuriyet tarihin en önemli isimlerinden biridir. Yazmış olduğu İstiklal Marşını her okuduğumda tarifi imkansız duygular yaşıyor ve hissediyorum. Safahat adlı eserine de İstiklal Marşını bu benim eserim değil milletimin eseri diyerek de koymayacak kadar da büyük bir şair” denildi. Oyunun bitmesinin ardından oyunu izlemeye gelen öğrencilere Beyoğlu Belediye Başkanlığı tarafından ücretsiz olarak Mehmet Akif Ersoy’un “Safahat” adlı eseri dağıtıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.