2019 kadın yönetmenlerin yılı oldu

19

Lulu Wang, Lorene Scafaria, Melina Matsoukas ve Greta Gerwig, Hollywood’u film yönetmenliğinde kadınlar için rekor bir yıla götürdü. 2019’da kadınlar, bir önceki yıla göre daha popüler filmleri yönetti.

Kadınlar 2019’daki en karlı 100 filmden 12’sini yönetti. USC Annenberg tarafından yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre bu filmlerin birkaçının başarısı, 2019’u zaten kadınlar için tarihi bir yıl haline getirdi.

Dünya çapında bilet satışları 1.2 milyar dolar olan Frozen II, bir kadının yönettiği bir film için yeni bir gişe rekoru kırmaya yakın. Ortak yönetmen Jennifer Lee, ilk Frozen filmiyle rekor kırdı. Diğer önemli filmler arasında Kasi Lemmons’ın Harriet, Tina Gordon’s Little ve Jill Culton’un Abominable’ı var.

USC araştırmacıları, geçen yıl kadınların stüdyo filmlerinin yüzde 26’sını yönettiği Universal Pictures’ı seçti. Universal’ın şefi Donna Langley, büyük bir film stüdyosuna liderlik eden tek kadın.

Buna karşın Paramount Pictures, son beş yıldır kadınlara yönelik bir film yayınlamadı.

Kadınlar Netflix’in 2019 filmlerinin yüzde 20’sini yönetti.

San Diego Eyalet Üniversitesi’nde Televizyon ve Filmde Kadın İnceleme Merkezi ayrı bir çalışma yayınladı. En iyi filmlerdeki kadınları sadece yönetmenler değil yazarlar, yapımcılar, yönetici yapımcılar, editörler ve görüntü yönetmenleri olarak inceledi. Kadınlar, bir önceki yıl yüzde 16’dan 2019’un en iyi filmlerinde bu tür çalışmaların yüzde 20’sini oluşturdu.

Yazar Martha Lauzen, hala iyileştirilmesi gereken bir alan olduğunu ileri sürerek, erkekler kadınları geçmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.