Çevre farkındalığı için iş birliği

142

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak amacı ile faaliyetlerine devam eden iGA, “Çöpüne Sahip Çık Vakfı” ile iş birliği yaparak “Farkında Mısın?” başlıklı Ulusal Fotoğraf ve Kısa Video Yarışması düzenledi.

Başvuruları 23 Aralık 2019’da başlayan yarışmanın fotoğraf ve kısa video olmak üzere iki ayrı kategorisi mevcut. Büyük Efes Sanat’ın da destek verdiği yarışmaya başvurular 29 Şubat 2020’ye kadar devam edecek. Yarışmaya amatör ve profesyonel herkes katılabilecek.

Başvuruları www.farkindamisinyarimasi.org adresinden online olarak yapılabilen yarışmanın sonunda, her iki kategoride belirlenen ilk 3 eser sahibine para ödülleri verilecek. Ayrıca her iki kategoride sergilemeye değer 20’şer eser belirlenecek ve bu eserler belli bir süre İstanbul Havalimanı’nda sergilenecek.

Mart 2020’de sonuçlanacak yarışmanın jüri üyeliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Uzman Psikolog Prof. Dr. Zuhal Baltaş, Fotoğraf Sanatçısı Gültekin Çizgen, CNN Türk Program Yapımcısı Güven İslamoğlu, İGA CEO Danışmanı Ülkü Özeren, İGA Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Şengül ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Vargı yapıyor.

Çöp üretiminin henüz kaynağındayken azaltılması ve üretilen çöpün de ayrıştırılarak geri dönüşüme yönlendirilmesi konusunda farkındalığı arttırmak üzere faaliyet gösteren Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın Genel Müdürü Emrah Bilge, “Çöp, aslında biz çöp olduğuna karar verinceye kadar kullandığımız her şey. Bir nesnenin çöp olduğuna işimize yaramadığını, artık kullanmak istemediğimizi düşündüğümüzde karar verir ve onu çöpe atarız. Çöp kolayca atılır ki gözümüzden de bizden de uzak olsun. Peki, bu çöplerin nereye gittiğini, doğada ve kendi sağlığımız üzerinde ne etkileri olduğunu düşünüyor muyuz? “Farkında Mısın?” bu soruların cevaplarını düşündürmeyi, birey olarak neler yapabileceğimizi görsel yollarla ortaya koymayı hedefliyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.