Kurt Cobain’in hırkasına rekor fiyat

37

Nirvana’nın ünlü solisti Kurt Cobain’in hırkası rekor bir fiyata satıldı. Julien’s Auctions Müzayede Evi tarafından yapılan açıklamada, Cobain’in zeytin yeşili renkli, üzerinde sigara yanığı olan ve yıkanmayan hırkasına ABD’nin New York ketinde düzenlenen açık artırmada 334 bin dolar verildi.

Müzayedede Cobain’in bir gitarına da yer verildi. Müzayede Evi bedelin bu tip bir giysiye biçilen en yüksek fiyat olduğunu açıkladı.

Cobain’in “M” beden ölçüsünde olan akrilik, tiftik ve likra karışımı yünden meydana gelen hırkayı, 1993 yılındaki intiharından beş ay önce MTV Unplugged programında giydiği ifade edildi. Hırkanın eski sahibi Garrett Kletjian, hırkaya 2015 yılında düzenlenen açık artırmada 137 bin 500 dolar vermişti.

Kurt Cobain’i bir gitarı da açık artırmada 340 bin dolara satıldı. Turkuaz renge sahip “Fender Mustang”, solak olduğu biline Cobain için 1993 yılında özel olarak üretilmişti. Gitarla beraber Cobain’in karısı Courtney Love’ın kendi eliyle yazdığı ve enstrümanın, müzisyenin en sevdiği gitarı olduğunu ifade eden bir de mektup vardı.

New York’taki Hard Rock Cafe’de düzenlenen açık artırmada birbirinden ünlü isme yaklaşık 700 eşya yer aldı. Bu eşyalar arasında rock’n roll’un kralı Elvis Presley’in 1974 model Mercedes-Benz 450 SL Coupe otomobili, Bob Dylan, Eric Clapton ve Bruce Springsteen’in kendi el yazıları ile yazdığı şarkıların sözleri, Elton John’un sahnede giydiği kıyafetleri, Michael Jackson’a ait olan bir eldiven, Sex Pistols’un basçısı ve vokalist Sid Vicious’ın New York Chelsea Hotel’de hayatını kaybettiği gün giydiği öne sürülen bir tişört de bulunuyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.