Sanal gerçeklikte Mona Lisa

61

HTC VIVE Arts, Louvre Müzesi ile müzecilik tarihinin ilk sanal gerçeklik tecrübesi olan “Mona Lisa: Camın Ötesi”ni 24 Ekim’de ziyarete açıyor.

Kullanıcıyı kucaklayan yeni ve özel bir Mona Lisa tecrübesi olan Louvre Müzesi’ndeki sergi, sanatseverlere Leonardo da Vinci’nin en ünlü şaheserinin daha önce görülmemiş bir şekilde görebilmeleri için önemli bir fırsat sunuyor.

Bu tecrübeye dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan sanatseverler de “VIVEPORT” aracılığı ile erişebilecek.

“Mona Lisa: Camın Ötesi” sanal gerçeklik sergisinde ziyaretçiler, da Vinci’nin en ünlü eserini yeni bir bakış açısı ile görebilecek ve sanal gerçeklik ile bu eserle kişisel düzeyde bir karşılaşma şansını elde edebilecek.

Bu yenilikçi ve interaktif tecrübenin Mona Lisa ile gerçekleştirilmesi de ayrı bir önem taşıyor.

Louvre Müzesi, da Vinci’nin ikonik başyapıtını daha önce eşi görülmemiş yöntem kullanarak, dünyadaki tüm sanatseverlerle tanıştırma ayrıcalığına kavuşmuş oluyor.

Sanal gerçeklik deneyiminin süresi 7 dakika. Bu süre içinde kullanıcılar VIVE’ın en yeni VR başlığı VIVE Cosmos ile kendilerini Mona Lisa’nın her zaman sergilendiği Louvre’daki Salle des États salonunda bulacak. Kullanıcı ilk anda tablonun önünde yer alan seyirci kalabalığının arkasında yer alıyor. Kalabalık, ünlü tablonun önünden ayrılınca da izleyici, arada bulunan koruyucu cam ve çerçeve olmadan eserle yüz yüze kalacak şekilde tablonun yakınına kadar getiriliyor.

Seyirci Da Vinci’nin başyapıtı ile yalnız kalıyor ve seyirci, tablonun en göz alıcı ayrıntılarını görebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.