2. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali’nin programı belli oldu

93

Bu yıl 2’ncisi 13 ile 17 Kasım arasında yapılacak olan, Türkiye’nin ilk ve deneysel film festivali olan “İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali”nin programı açıklandı. Festivalde 30 ülkeden 128 kısa ve uzun metraj film gösterilecek. Ayrıca paneller ve söyleşilerle performanslar ve partiler yapılacak.

Festivalin yarışmasında bu sene deneysel uzun metraj, deneysel kısa metraj, deneysel belgesel, deneysel animasyon, yeni soluk, ilk deney ve müzik videoları kategorileri olacak.

Festivalde tTamamına yakını Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan altısı dünya, dokuzu Avrupa prömiyeri olmak üzere toplam 85 film gösterilecek. Sinemaseverlerle de söyleşiler yapılacak.

Festivalde, Experimental Film Society’nin kurucusu olan ve geçen sene “Phantom Islands” ile “En iyi Uzun Metraj Film” ödülünü alan Rouzbeh Rashidi’nin yeni filminin yanı sıra Luminous Void: Docudrama belgeseli de dünya prömiyerini yapacak.

Gösterime Rouzbeh Rashidi de katılacak ve gösterim, 14 Kasım Perşembe günü saat 19:00’da Kadıköy sinemasında gerçekleştirilecek.

Festival, “panorama” başlığı altında, Almanya’dan Alman Kısa Film Derneği (AG-Kurzfilm), İtalya’dan Circuito Nomadica, Israil’den Tel Aviv ISFF, Meksika’dan UltraCinema ve Hollanda’dan Eye Filmmuseum işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Festivalde ayrıca Nazlı Dinçel, Sinan Güldal ve Lara Kamhi’nin filmlerinin yer aldığı “Neden Bir Deneysel Film Arşivine İhtiyacımız Var?” seçkisi de gösterilecek.

“Genleşen Sinema” başlığı altında ise üç ayrı etkinlik düzenlenecek.

Bu kategoride; Tetsuya Maruyama’nın CINE (MA)-Absence Triggered By A Third Body‘si yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.