459 kişilik tiyatro salonuna 45 bin başvuru

40

Anadolu Üniversitesi bu yıl Eskişehir’de, ilk kez yerli tiyatroların yanı sıra yabancı ekiplerinde yer aldığı Tiyatro Festivali düzenliyor. Festival “Arzu Tramvayı” oyunuyla başlarken Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde sahnelenen oyunları 459 kişilik salonda izlemek için yaklaşık olarak 45 bin kişinin başvurduğu bildirildi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Tiyatro oyunları için 459 kişi kapasiteli salonun kullanılmasını hedeflediklerini, 45 bin kişilik talebin sevindirdiğini ve ne kadar doğru bir iş yaptıklarının farkına vardıklarını söyledi.

9 Kasım’a kadar devam edecek olan “Uluslararası Tiyatro Festivali” Arzu Tramvayı oyunuyla başlarken, festivalin galasında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, tiyatroda trajediden komediye, dramdan müzikale kadar yaşamın her türlü rengininin barındığını söyledi.

Devlet tiyatrolarında geçen yıl 2 milyon izleyiciye ulaştıklarını bildiren Yavuz, tiyatronun ölmediği için değil, daime yeniden doğduğu için ölümsüz olduğuna vurgu yaptı.

Tiyatronun , geçmişte olduğu gibi gelecekte de insanı insana anlatmayı sürdüreceğine işaret eden Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, tiyatroya ayrı bir önem verdiklerini, ülke çapındaki sayısını 77’ye çıkarılan sahnelerle 2 milyona yakın izleyiciye ulaşıldığını belirtti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da, tiyatroyu izlemek isteyenlerin ücretsiz olarak sunulan biletleri almak için internet sitesi üzerinden başvuru yapabildiğini kaydetti. Çomaklı, 45 bin başvuruyu geçtiklerini söyledi, “Bilet alamayanlar için de bir şeyler düşüneceğiz. Muhtemelen farklı bir proje yapmamız gerekecek” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.