Prof. Dr. Kural’dan Sıla’ya suç duyurusu

55

Sigaraya karşı yaptığı kampanyalarıyla tanınan Prof. Dr. Orhan Kural, Karanfil şarkısındaki bazı sözlerin sigara kullanımını özendirdiğini iddia etti ve şarkıcı Sıla Gençoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Sarıay Derneği Başkanı ve Prof. Dr. Orhan Kural, suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına teslim etti.

Prof. Dr, Kural dilekçesinde, sigara sektörünün çocuk ve gençlerde merak oluşturmayı amaçladığını, böylece sigaranın tecrübe edilmesini ve insanların sigaraya başlamasını sağlamayı hedeflediğini, bunun için sürekli olarak ünlü isimleri kullandığı ifade etti. Kural, yabancı firmaların yıllardan beri Türk senaristlere yüksek paralar ödediğini ve Türk filmlerine, bar ve meyhane ile bol sigaralı sahneleri eklettiklerini bildirdi. Prof. Dr. Kural, bunun sonucunda da Türk halkının tütün ve alkole bağımlı hale geldiğini savundu. Kural, sigara kartellerinin Türk halkını en fazla sigara içen 10 ülke arasına soktuklarını ve alkolü yaygınlaştırdıklarını vurguladı.

Kural dilekçesinde, Şarkıcı Sıla Gençoğlu’nun “Karanfil” adlı parçasının sözlerinin sigaraya özendirdiği kaydederek, şarkının içinde 5 sefer “sigara içmekten” söz edildiğini belirtti. Dilekçede, Sıla’nın klibinin video izlenme sitesinde tam 15 milyon kere izlendiği, gençlerin örnek aldığı sanatçının hayranlarının genel olarak ortaokul ve lise çağındaki çocuklar olduğu, klibi beğenenlerin yüzde 5’inin bilinçaltına etki yapılması halinde Sıla’nın “kanına gireceği öğrenci ve genç sayısının” ortalama olarak 750 bin civarında olabileceğini ifade etti.

Dilekçede, Sıla için kamu davası açılması talep edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.