İBB’de yeni kültür sanat sezonu açıldı

30

İstanbul’un yeni kültür sanat vizyonunu paylaşıldı, yeni kültür sanat sezonu açıldı. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen açılışa İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, oyuncular Demet Akbağ ve Müjdat Gezen, yazar Doğan Hızlan, caz sanatçısı Okay Temiz ile sanatçılar, iş adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle sanatseverler katıldı.  

Etkinlikte konuşma yapan İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul’daki kültür sanat hayatının en üst seviyelerde olmasını istedi. İmamoğlu, hedeflerin içinde kentin her yerinde herkes için kültür sanat temasının bulunduğunu söyledi. İstanbul’un ilham veren bir kent olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Çok şanslıyız” dedi.

İstanbul’un konserler, müzikaller, festivaller ve bienaller kenti olmasını istediklerini, sanatla iç içe yaşayan bir kent olma idealinin bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Kültür sanat etkinlikleri seyirciyle dolup taşsın istiyoruz” diye konuştu.

Açılış, ışık gösterisiyle başladı. İlk olun ise “Yıl 4153: Lüküs Hayat” oldu.

Sergi alanında ise İBB Şehir Tiyatroları’nun bin 237 kez sahnelediği “Lüküs Hayat” operetindeki kostümler ve aksesuarlarla afişler yer aldı. Ayrıca Ara Güler’in çektiği besteci Cemal Reşit Rey’in fotoğrafları, açılışından günümüze Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda yapılan konserlerin afişlerinden örnekler ve Faik Şenol ile Hilmi Şahenk Arşivi’nden İstanbul fotoğrafları yer aldı.

Fuaye alanında ünlü Lüküs Hayat operetinin 1933 yılında sahneye konulduğunda kullanılan sandalyenin çevresinde canlı performans gerçekleştirildi.

Bir diğer enstalasyonda ise Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni harfleri öğrettiği fotoğraftan esinlenilerek hazırlanan çalışmada, Atatürk’ün kültür sanata verdiği önemi anlatan sözleri yer aldı. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.