“Renkler” ziyaretçilerini bekliyor

189

Yapı Kredi Koleksiyonu’nun ender seçkilerinden meydana gelen “Renkler” sergisi, Ankara’da ziyaretçilerini bekliyor.

Sergi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenleniyor. Sergide, resimden tombaka, sikkeden nadir kitaba kadar geniş bir yelpazedeki kültür hazineleri bulunuyor.

Yapı Kredi’nin kuruluşunun 75’inci yıl dönümü nedeniyle hazırlanan açılan sergide İbrahim Çallı ve Abidin Dino’nun yanı sıra Ömer Uluç, Aliye Berger, Nejad Melih Devrim, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem ve İbrahim Balaban gibi Türk resim sanatının mihenk taşları olan ressamların haricinde yurt dışındaki sanatçıların peyzaj, natürmort, figüratif ve soyut resimleri yer alıyor.

Yapı Kredi Koleksiyonları’ndaki en eski eser, Francesco Casanova’ya ait 1754 tarihli “Viyana Kuşatması”  ve bu eser de Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sergide, Selahattin Giz Koleksiyonu’na ait Atatürk fotoğrafları da bulunuyor. Sergide ayrıca Yapı Kredi Tarihi Arşivi’nden Atatürk Belgeseli’nin de izlenmesi mümkün.

“Renkler” sergisi, Adnan Turani, Turan Erol, Habib Aydoğdu ve Oya Katoğlu gibi Ankaralı sanatçıları ağırlıyor.

Serginin dikkat çeken eserleri arasında ise sanatçı Ferhat Özgür’ün, Ankara’nın Altındağ ilçesindekileri konu aldığı “Bugün Herkes Dışarı” isimli çalışması.

Eser, Altındağ’da doğan ve gençlik yıllarını Altındağ’da geçiren Özgür’on, yaşadığı sokaktaki herkesi dışarıya çağırarak hem önden hem de de arkadan fotoğraflarını çekmesiyle oluşuyor. Eserin teması ise yaşayan insanların birlikte olması ve birbirlerinden güç almaları.

14 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek olan sergi, 8 bölüm ve 120 eserden meydana geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.