Kur’an Okuyan Kız’a rekor fiyatı veren ortaya çıktı

40

Türk resim sanatının öncü isimlerinden biri olan Osman Hamdi Bey’in “Kur’an Okuyan Kız” tablosu, geçtiğimiz hafta düzenlenen müzayedede 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) gibi rekor bir fiyata satılmıştı. Aradan geçen günlerde tabloya bu fiyatı veren kişinin kim olduğu merak edilmiş, ancak alıcı ortaya çıkmamıştı.

British Museum yetkilileri, tabloyu satın alanın Malezya İslam Sanatları Müzesi olduğunu açıkladı.

Osman Hamdi Bey’in eserinin son anda sergiye eklendiği belirtilmişti. Esen, önümüzdeki hafta British Museum’da ziyarete açılacak. 

Müze yetkilileri, Osman Hamdi Bey’in “Kur’an Okuyan Kız” tablosunu British Museum’da sanatvseverlerin beğenisine sunacaklarını belirterek, eserin serginin ana teması olan “Doğu – Batı Diyaloğu”na uygun olduğunu ifade etti.

Müze yetkilileri, Osman Hamdi Bey’i Türkiye’de ve Fransa’da çalışan bir ressam olduğunu vurgulayarak, ressamın sergi için uygun ideal biri isim olduğunu vurguladı.

Aynı yetkili, tabloda resmedilen kızın rahlede bulunan bir kitabı okuduğunu belirterek, bu kitabın bunun Kur’an-ı Kerim olup olunamadığını söyledi.

Tabloda sakinlik havasının bulunduğunu belirten British Museum yetkilileri, arka planda yer alan İslami öğelerle renklerin tabloya farklı bir hava verdiğini e ifade etti.

Yetkililer, tablonun taşıdığı bu özellikler nedeniyle Osmanlı ressamı tarafından yapılmasının özel bir anlamı olduğunun da altını çizdi. 

Tuval üzerine yağlıboya olan yapılan eser, 41,1X51 santimetre ebadında. Sanat tarihçileri, tabyoda Osman Hamdi Bey’in kendine has tarzının belirgin olarak görüldüğünü belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.