Haluk Bilginer kimdir?

105

Haluk Bilginer üç çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak 5 Haziran 1954 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Lisede okurken okulun son yılında tiyatro koluna girdi ve Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. İlk ödülünü aldıüı yarışmada jüri koltuğundan oturan Ragıp Haykır’ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalıştı. 1971 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi.

Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitimini bitirdikten sonra Haluk Levent Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başlarken 1977 yılında İngiltere’ye giderek  Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde (LAMDA) eğitimini sürdürürken İngiltere’de 3 yıl boyunca “Eatenders” adlı bir dizide Kıbrıslı Mehmet Osman rolü ile televizyon dünyasına ilk adımını attı.

Londra’dan 1987 yılında İstanbul’a gelerek Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için kameralar karşısına geçerken Zuhal Olcay ile bu film setinde tanıştıktan 5 yıl sonra 1992 yılında dünya evine girdi. Uzun bir süre Londra ve İstanbul arasında adeta mekik dokuyan Haluk Bilginer İndiana Jones adlı dizide oynadıktan sonra yönetmen Yavuz Özkan’ın “İki Kadın” adlı sinema filminde eşi Zuhal Olcay ile kameralar karşısına geçti. Bir dönem Show Tv ekranlarında yayınlanan “Sıcağı Sıcağına” adlı programın sunuculuğu ile şöhretine şöhret katan ünlü oyuncu daha sonraki yıllarda 80 Adım, İstanbul Kanatlarımın Altında, Usta Beni Öldürsene ve Masumiyet adlı ödüllü filmlerde rol aldı.

Haluk Bilginer “Şahsiyet” adlı dizide canlandırdığı Ağah Beyoğlu karakteri ile 2019 Emmy Ödülüne aday gösterildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.