İranlı koleksiyonerler Türk resmine yatırım yapmak istiyor

34

Trump yönetiminin başa geçmesinin ardından ABD ve İran arasında uzun zamandır soğuk savaş devam ediyor. İran, ABD tarafından kendisine uygulanan son ambargo yüzünden neredeyse tüm yüzünü  Batı’ya çevirmiş durumda.

Yaşanan kriz sonrasında İranlı koleksiyonerler  taleplerini karşılamak için Batı sanatı yerine alternatif bir ülke sanatına çevirme eğilimine girdi. Özellikle vizesiz giriş yaptıkları Türkiye artık tamamen neredeyse bir pazar haline gelmeye başladı. Ayrıca İranlı sanatçılar içinde Türkiye kendileri için bir Pazar teşkil ediyor ve bir çok İranlı sanatçı ülkemizdeki bir çok sergiye katılarak resimlerini burada satışa çıkarırken, İranlı koleksiyonerlerde Türk ressamların çalışmalarını toplamaya başladı.

İki ülke arasında ortaya çıkan bu fırsatı değerlendirmek için İstanbul Art Show Sanat Fuarı yönetim kurulu üyeleri Tahran’a giderek bu ülkedeki en seçkin galeri sahipleri ve koleksiyonerlerle bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiler. Görüşmeler İranlı Sanatçılar Forumunda yapılırken İstanbul Art Show yöneticileri forumda Türk resim sanatı ve piyasası hakkında ayrıntılı bir sunum yaptılar.

İlk sunumların olumlu geçmesi üzerine İstanbul Art Show yöneticileri Eylül ayında Tahran’da İranlı koleksiyonerlere verecekleri yemek davetinde, Ekim ayında bu yemek davetine katılacak koleksiyonerlerin İstanbul’a davet edilerek Aralık ayında düzenlencek sanat fuarına katılımlarının sağlanması için girişimlerini hızlandırmaya başladı.

Konu hakkında kısa bir açıklama yapan İstanbul Art Show sanat fuarı proje direktörü Gökhan Büyükataman “Girişimlerimiz çok olumlu sonuç verdi. ABD’nin ambargosu sonucu bir çok koleksiyoner artık Türkiye’den bir çok sanatçımızın resimlerini koleksiyonlarına katmaya ve yatırım yapma kararı aldılar. Bu karar iki ülkenin sanatsal olarak bağlarını daha da güçlendirecektir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.