Türk tenor İtalya’ya damga vurdu

102

Devlet Opera ve Balesi  Genel Müdürü ve aynı zamanda ülkemizin en başarılı tenorlarından biri olan  Murat Karahan, bu sezon 4 farklı başrolü İtalya’da Verona Opera Festivali’nde seslendirdi. Murat Karahan “Bir Türk sanatçısı olarak ülkemi böyle bir şekilde temsil etmek benim için çok büyük bir gururdur” dedi.

Murat Karahan Haziran ve Temmuz aylarında İtalya’da Il Trovatore ve Radames rolüyle Aida operasına çıkarken Ağustos ayında Don Jose rolü ile Carmen operasında ve Eylül ayında da Cavaradossi rolü ile Tosca operasında başarılı bir şekilde seslendirmeleri ile İtalya’ya damga vurdu.

operasında En önemli opera temsillerinin yapıldığı Verona kentinde, tarihi MS 1. yüzyıla dayanan Verona Arenası’na (Arena di Verona), bu sezon Türk tenor Karahan damgasını vurdu.

Çıktığı her temsil sonrasında seyircilerin yoğun alkışını alan Murat Karahan yaptığı açıklamada “ İtalya’nın Verona şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük opera festivali olan Arena di Verona’da dört ayrı prodüksiyonla 14 farklı temsile çıktım. Bu gece yağan sağanak yağışa rağmen oyunuma çıktım ve binlerce seyirci ellerinde şemsiye ile oyunu izlediler” ifadelerini kullandı.

DÜNYACA ÜNLÜ SOPRANADAN BÜYÜK ÖVGÜ

İspanyol soprano Saioa Hernandez Tosca karakterini sergilerken sahnede beraber rol aldığı Murat Karahan hakkında “ Kendisi ile Il Trovatore adlı temsilde Napoli’de beraber çalışma fırsatı bulmuş ve kendisini de tanıma şansına erişmiştim. Onunla birlikte sahnede olmak büyük bir keyif. Bu gece de ikimizin muhteşem bir performans sergilediğimizi düşünüyorum” dedi.

SANAT UĞRUNA SOSYAL HAYATIM HİÇ YOK

Usta tenor Murat Karahan “ Hayatta her şeyin bir muhakkak bedeli oluyor. Benim ödediğim bedel ise sosyal hayatımın hiç olmamasıdır. Son 3 yıldır hiç tatil yapmadım dersem yalan söylemiş olmam. Kendimce bir çok prensibim var ve bunun için yememe, içmeme, uykuma çok dikkat ediyorum. Bu başarıları tesadüf sonucu kazanmadım. Çok çalıştım, Allah da bana nasip etti” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.