Cüneyt Arkın kimdir?

151

Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in Karaçay köyünde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır’dır. Aslen Kafkas kökenli Çerkez bir ailenin çocuğudur. Babası Hacı Yakup Cüreklibatır  Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. İlk ve orta öğrenimini Karaçay köyünde tamamlayan Cüneyt Arkın lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lise’sinde yaptıktan sonra Tıp fakültesini kazanmış ve 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 

Eskişehir’de, vatani görevini yedek subay olarak askerliğini yaparken, 1963 yılında Halit Refiğ’in yönetmeliğini yaptığı Göksel Arsoy’un başrol oynadığı Şafak Bekçileri adlı filminin çekimleri esnasında yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekti. Cüneyt Arkın askerliğinin bitiminin ardında Adana’da doktorluk görevine başladı. Aynı yıl Artist dergisinin açtığı yarışmaya katılarak birinci oldu. Halit Refiğ’in teklifi ile ilk sinema filminde rol alan ünlü sanatçı 2 yıl içinde en az 30 rol aldı. 

1964 yılında Halit Refiğ’in yönetmenliğini yaptığı Gurbet Kuşları filminin final sahnesindeki dövüş sahnesi Cüneyt Arkın’ın kariyerindeki kırılma noktası oldu. O güne kadar romantik jön olarak filmlerde rol alan Arkın artık aksiyon filmlerinin vazgeçilmez ismi olmuştu. oynadığı finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu.Çok kısa bir süre daha romantik jön rolleri ile sinemaya devam eden Cüneyt Arkın o dönemde İstanbul’a gelen dünyaca ünlü Medrano Sirki’nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı.

Bu eğitimlerini Battalgazi ve Malkoçoğlu serileri ile beyazperdeye aktaran Arkın bir anda avantür filmlerinin aranan oyuncusu oldu. Kariyeri boyunca komedi filminden western filmine, avantür filme kadar değişik türlerde filmlerde başrol oynadı.

12 Mart askeri dönemi sırasında 4.Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney Baba filmi ile en iyi erkek oyuncu seçilmiş, askeri iktidarın baskısı sonucu ödülü elinden alınarak Yaralı Kurt filmindeki performansı ile Cüneyt Arkın’a verilmiş ama ünlü sanatçı bu ödülü kabul etmemiştir.

Ünlü oyuncu bugüne kadar bir çok ödül almış, halen evli ve iki çocuk sahibidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.