İzlanda’da en iyi film ödülü “Kardeşler” filmine geldi

95

Yönetmenliğini Ömür Atay’ın yaptığı “Kardeşler” adlı sinema filmi, İzlanda’da düzenlenen bir yarışmada en iyi film ödülü kazandı.

Bulgaristan, Türkiye ve Almanya yapımı ortak olan filmin yönetmeni Ömür Atay sosyal medya üzerinden takipçilerine “ İzlanda’dan en iyi film ödülünü kazanarak dönüyoruz. Close Up Reykjavik Film Festivali’nde “Kardeşler” filmi yılın en iyi filmi ödülünü kazandı” diyerek duyurdu.

Kardeşler filmin başrollerini Caner Şahin, Gözde Mutluer ve Yiğit Ege Yazar üstlendi. Ayrıca “Kardeşler” filmi bir çok festivalden ödül alarak Türk sinemasını dünyaya duyurma başarısını gösterdi.

Dünyanın en önemli film festivallerinden biri olan 53.Karlovy Vary Film Festivali’nide prömiyerini “Ana Yarışma” bölümünde yapan “Kardeşler” filmi Türkiye’deki ilk gösterimini de 25. Uluslararası Adana Film Festivalinde gerçekleştirmişti.

KARDEŞLER FİLMİNİN KONUSU

Ailesinin aldığı karar hem Yusuf’u, hem de ağabeyi Ramazan’ın hayatının değişmesine adeta alt üst olmasına yol açar.  Çünkü aile büyükleri aldıkları bir kararla kızlarının öldürülmesi emrini ağabeyi Ramazan’a verirken, Yusuf’un da bu kararın uygulanması için kız kardeşine tuzak kurmak zorunda kalır. Ramazan kız kardeşini öldürür. Cinayet sonrasında normalde Ramazan’ın tutuklanarak cezaevine gitmesi gerekirken ailesinin yönlendirmesi sonucu Yusuf yaşının küçük olması ve daha az ceza alacağı için ağabeyi Ramazan’ın işlediği cinayeti üstlenir ve cezaevine gider.

Yusuf cezaevinde dört yıl kaldıktan sonra şartlı tahliye ile serbest kalır. Cezaevinden çıktıktan sonra Yusuf ailesi ile tekrar bir araya gelir. Cezaevinden çıktıktan sonra Yusuf çektiği vicdan azabından dolayı dışarı da adeta bir hapis hayatı yaşamaya başlar. Bu arada iki kardeş Yusuf ve Ramazan’ın hayatına Yasemin isminde genç bir kız girer. Yasemin kısa bir süre sonra aile içinde geçmişlerinden sakladıkları cinayeti öğrenir. Vicdan azabı içinde yaşayan Yusuf ve cinayeti öğrenen Yasemin artık aile için ciddi bir tehlike oluşturmaya başlamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.